Türk Atçılık Yıldızları - Alev Sarc  
     
 

Alev ata binmeye 8 yaşında İzmir Atlıspor kulübünde başladı. Kendisi atçı bir aileden gelmediği halde atlarla ilk karşılaşmasında onlara aşık oldu.

Türk Atçılık Yıldızları - Alev SarcYarışlara 13 yaşında Aldo Baldini ve Mehmet Pisak’ın teşvikiyle İstanbul Atlıspor kulübünde başladı.
Daha sonra junior, bayan ve yetişkin olmak üzere farklı kategorilerde ardı ardına 4 kez Türkiye Şampiyonluğunu elde edip 1986 senesinde Balkan ikincisi olan junior milli takımında yer aldı.
Alev kendi atıyla yarışmayan nadir binicilerdendi. Türkiye’de ki binicilik hayatı boyunca kendilerine teşekkürü borç bildiği Aldo Baldini, Mehmet ve İskender Pisak, Tufan Alanyalı, Fevzi Atabek, vs gibi at sahiplerinin atlarıyla yarıştı.

İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesini bitirdikten sonra spor kariyeri ile yakından ilgilinen ikinci dünya savaşı sonrası Avrupa’da Milletler yarışları kazanmış değerli süvari Salih Koç kendisini Amerika’ya Julie Ulrich’in çiftliğine yolladı.

Hem engel atlama hem de at terbiyesi alanında Grand Prix binicisi olan, uluslararası hakem ve olimpiyat şampiyonunun (Kevin Staut) antrenörlüğünü yapan Julie Ulrich’in çiftliğinde bir sene kalan Alev, Julie’nin atları ile Florida’da ki Sunshine Tour yarışlarına katılmıştır. Amerika’da bulunduğu zaman zarfında Julie’nin antrenörü olan İspanyol Binicilik okulu baş binicisi Karl Mikolka ile ABD üç günlük yarışlar ekibinin antrenörü olan Olimpik efsanevi binici Jack Le Goff ile de çalışma şansını bulmuştur.

Alev, Le Goff’un ekip şefliğini yaptığı Atlanta Uluslararası üç günlük yarışlarında ekip seyisliği ile ekip şefi asistanlığını da üstlenmiştir.

Amerika’dan dönüşte Belçika’lı antrenörü Philippe de Cunchy’nin daveti üzerine Belçika’ya yerleşmiştir. François Mathy’nin çiftliğinde bir ay kadar kaldıktan sonra çalıştığı Türk şirket Alev’i sponsor ederek Amitie IV isimli atı almıştır.

6 yaşına kadar Alev’in yetiştirdiği bu at daha sonra New York ve Palm Beach Grand Prix’lerini kazanarak, Aachen Grand Prix’sinde ABD’yi temsil etmiştir.

Engel atlama ve at terbiyesi dalında Belçika’da Alev’in beraber çalıştığı antrenörler şunlardır; George Morris, Jean-Paul Musette, Helene Arianoff, Michel Blaton, Nick Van Laer ve Guillaume Ducos.

Ancak son senelerde karşısına çıkan zor atlar ile bu atlara farklı bir yöntem ile yaklaşılmasının gerektiğinin farkına varmış olan Alev doğal atçılık akımlarına ilgi duymaya başlamıştır.

Bu ilgisi sonucu Avrupa’da Jean-François Pignon, Nicolas Brodziak, Patricio Alliori ve Buck Brannaman gibi ünlü antrenörlerden eğitimler almıştır.

Alev, atlar ile doğru iletişimin nasıl kurulması gerektiğini ve ekip olarak ulaşılacak hedeflerde atı ve atın binicisini tanımasının yollarını kazandığı tecrübeler doğrultusunda metodoloji ve uygulamalı yöntemlerle ortaya koyuyor.

Atçılık ve binicilik kavramlarını kısaca,aşk,saygı,paylaşma ve empati olarak tanımlayan Alev, at ile bütünleşmenin bize sadece spor olarak değil, sosyal hayatımızda da kazandırabileceği faydaları vurguluyor.

Alev, Türkiye’de ilk defa 2012 ve 2013 yılında düzenlenen EQUİST at ve binicilik fuarında kızı Marie-Yasemin ile beraber doğal atçılık yöntemlerini tanıtmıştır.

Kendisi aynı zamanda, Avrupa birliğinin ERASMUS programı aracılığı ile Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi, Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksek Okulunda bir hafta boyunca ilk defa doğal atçılık eğitimleri vermiştir.

Eurosport için makaleler yazmış olan Alev, Belçika’nın en önemli binicilik dergilerinden biri olan “Hussard” için de çalışmıştır. Halen At dünyası dergisinde her ay makalelerine yer verilmektedir. 

Hayatını binicilik ve atlara adamış olan Alev, kızı Marie-Yasemin ile beraber Belçika’da ata binmeye devam etmekte ve dersler vermektedir.

 

 
   
   
   
     
   
 


 
   
  Fotoğraflar  
  Türk Atçılık Yıldızları - Alev Sarc  
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Alev Sarc  
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Alev Sarc  
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Alev Sarc  
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Alev Sarc