Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan   Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan
 
     
 

“Atlarla uzun zaman geçiren insanlar günün sonunda ehlileşenin at değil de binici olduğunu fark ederler. Kendi içine yaptığın bir yolculuktur aslında o. Rehberi ise atdır.”

 
  Janbi CEYLAN  
     
 

“Atlara olan sevdam uzak çocukluğuma dek ulaşır.  Her ne kadar kendimi binici olarak adlandırmam nispeten daha geç yaşlarımı bulsa da, at küçük yaşlarımdan beri içimde dans ile beraber seyahat eden bir tutku. Bu nedenle olsa gerek, Rusya'da yaşadığım, dans ettiğim dönemde Moskova’ya gerçekleştirdiğimiz bir turnede şahit olduğum atlı akrobasi gösterisi beni uzun yıllar emek verdiğim devlet halk danslarından kopardı ve hayatımı değiştirdi. Sonrasında Rusya Devlet Sirki ve Moskova Nikulin Sirki’nde atlı akrobat olarak hayatıma devam ettim. Türkiye’ye döndükten sonra da odak olarak atlı akrobasiyi ve atlı sahne sanatlarını seçtim.”

 
   
  Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan  
   
 

Türkiyede doğdu..

Uzun seneler Kafkasya, Rusya, Ürdün ve Ukrayna'da kendini aradı..Tüm bu coğrafyalarda çeşitli profesyonel dans toplulukları bünyesinde çalıştı, eğitmenlik yaptı. Moskova Nikulin Sirkinde gördüğü dans eden atlar hayatını değiştirdi. Rusya Devlet Sirki Merdenov topluluğu ve Moskova Nikulin Sirki Kantemirov topluluğu bünyesinde atlı akrobasi eğitimi aldı, icra etti. Türkiye'ye döndü. Atlarla insanoğlunun sıradışı ilişkisini kerteriz alarak yolunu "Sıradışı Binicilik Becerileri" diye adlandırdı.

98 senesinde Ürdün'den, Suriye ve Türkiye üzerinden Rusya Kafkasya'sına gerçekleştirdiği 2000 kilometreyi aşkın atlı yürüyüş sırasında arap atlarına aşık oldu. Türkiye'ye döndükten sonra yer aldığı gerek atlı sahne performanslarında gerek ise sinema-televizyon projelerinde hep arap atlarını tercih etti.

Yahşi Batı, Karaoğlan, Kervan 1915, Ali Nino, Bana Adını Sor, Niyazi Dörtnala gibi sinema filmlerinde ve Fatih, Muhteşem Yüzyıl, Kurtlar Vadisi, Osmanlı Tokatı, Diriliş Ertuğrul gibi televizyon dizilerinde horse master, binicilik danışmanı, atlı akrobat veya atlı stunt olarak yer aldı.

Equist, Etnospor Kültür Festivali, Etrac Geleneksel Okçuluk Şampiyonası, Sultan-ı Seyirlik, İBB Miniatürk başta olmak üzere çeşitli festival ve organizasyonlarda ekibi ile atlı dans gösterileri gerçekleştirdi.

Kazbek, Genar, Elbrus ve Abrek'ten eğitim almaya ve onlarla dans etmeye devam ediyor.

Hayalleri var...

 
   
   
   
     
   
     
   
   
 

http://www.dipnot.tv/atlara-fisildayan-adam-janbi-ceylan/75689/

http://www.atdunyasi.com/sira-disi-binicilik-becerileri-janbi-ceylan/

http://oldmag.net/2014/10/01/kim-janbi-ceylan/

 
     
   
  Fotoğraflar  
 
Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan   Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan
 
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan  
     
 
Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan   Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan
 
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan  
     
  Türk Atçılık Yıldızları - Janbi Ceylan