Türkiye - Güzel Atlar Ülkesi  
     
  Türkiye'nin at ve binicilik kültürü gelişiyor
Kulüplerin sayısı arttıkça ata ulaşmak kolaylaşıyor
Faytonlar ve At Arabalarıyla Geçindiren Atlar
At Koşuyor Baht Kazanıyor (Atlar Umuda Koşuyor)
Geleneksel Türk Atçılığı ve Atları
İstanbul'da Binicilik Zamanı
Türkiye'de At Sahibi Olmak ve At Binmek
Türkiye'de Uzun Mesafe Binicilik
 
   
  Türkiye'nin at ve binicilik kültürü gelişiyor  
  Türkiye'nin at ve binicilik kültürü gelişiyor  
     
 

Amatör binicilerin Türkiye Binicilik Federasyonu'na bağlı ya da bağımsız olarak hizmet veren kulüplerde at bindiği Türkiye'de biniciliğin popüleritesi hergün artıyor. Artan gelir düzeyi ve değişen yaşam şartları, şehir dışı yaşam alanlarının çoğalması, beraberinde ata olan ilgiyi de artırdı. Neredeyse her çiftlikte bir ya da birkaç at besleniyor.

Her filmde, televizyon dizisinde, müzik klibinde at görünüyor. Aileler çocuklarına artık bisiklet yerine at hediye etmeye başladı. Sanatçıların hemen hepsi binicilik derslerine devam ediyor.

 
   
  Kulüplerin sayısı arttıkça ata ulaşmak kolaylaşıyor  
  Kulüplerin sayısı arttıkça ata ulaşmak kolaylaşıyor  
     
 

Türkiye'de çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere TBF'ye bağlı 51 kulüpte amatör olarak at ve binicilik dersleri alınabiliyor. İstanbul dışında Ankara'da, İzmir, Antalya, Bursa, Samsun, Adana gibi şehirlerde de biniclik kulüpleri bulunuyor.

Bağımsız olarak binicilik eğitimi veren kulüplerle birlikte sadece son bir yıl içinde vizesi yapılmış at ve binici sayısı 1.000 dolayında. At terbiyesi, atlı dayanıklılık, engel atlama, pony ve üç günlük yarışma gibi  amatör spor dallarında yararlanılan atların büyük çoğunluğunu (atlı dayanıklılık hariç) Avrupa menşeli atlar oluşturuyor.

Askeri amaçlı atların dışında bir de yeni yeni gelişen bir yarış dalı olan Endurans (Atlı dayanıklılık) amacıyla binilen atlar var ki bunların da çoğunluğunu Arap orijinli atlar oluşturuyor.

 
   
 

Faytonlar ve At Arabalarıyla Geçindiren Atlar

 
  Faytonlar ve At Arabalarıyla Geçindiren Atlar  
     
 

Türkiye'de halen daha bazı şehirlerde hatta İstanbul'un pek çok yerinde yük taşıma amaçlı at arabaları bulunmaktadır. Genellikle kısa mesafelerde ve hafif yüklerin taşınmasında kullanılan bu araçların sayısı bilinmemekle birlikte otoyollarda bile rastlanabiliyor olması, sayılarının hiç de azımsanmayacak düzeyde olduğunu kanıtlıyor.

Faytonlar ise pek çok kentte kullanılıyor. Bazı büyükşehirlerde nostaljik birer ulaşım aracı olarak görülse de sadece İstanbul'un Adalar ilçesindeki ruhsatlı faytonlarda çalışan atların 1500 dolayında olduğu biliniyor. 

Antalya gibi turistik bölgelerde, Edirne gibi nispeten düz arazilere sahip şehirlerde faytonların çalıştıkları özel hatları bulunmaktadır.

 
   
 

At Koşuyor Baht Kazanıyor (Atlar Umuda Koşuyor)

 
  At Koşuyor Baht Kazanıyor (Atlar Umuda Koşuyor)  
     
 

Profesyonel binicilik ve yarış sektöründe 15 bin dolayında at besleniyor. 5 bin 500 atın yarıştığı, 4 bin taya bakılan bu alanda 5 bin dolayında gebe at ve 500 dolayında aygır besleniyor.

Arap ve İngiliz orijinli bu atların bakımı, barınması, çalıştırılması, beslenmesi, taşınması ve yarış endüstrisinde 30 bine yakın insan istihdam ediliyor. Sadece oyun bayileri ve salonlarının sayısı 2 bin 500 dolayında.  7 şehirde 365 gün boyunca yarış var.

Yapılan hesaplara göre 300 bin dolayında insan at ve ona bağlı işlerle geçimini sağlıyor.
 
   
 

Geleneksel Türk Atçılığı ve Atları

 
  Geleneksel Türk Atçılığı ve Atları  
     
 

Türklerin atla ilişkisi ve bağı biliniyor. Atı ilk evcilleştiren ve hayatının her alanında kullanan Türkler, çok uzun mesafeleri başarıyla kateden dayanıklı türlere sahiptiler. Bugün Türkmenistan yaylalarında varlığını sürdüren Akalteke (Ahal Teke) atları, Kafkasya coğrafyasında Balkar-Kabartay-Çerkeski bölgelerinde gelişen Kabartay (Gabardin) atları gibi iyi bilinen türler vardır. Ancak Uzunyayla, Canik, Kula gibi Anadolu'ya has yerli ırklar da bulunmaktadır. Bir de sadece Kıbrıs'a özgü Karpaz Eşeği bulunmaktadır.

Günümüzde Türk atçılığı; Arap ve İngiliz orijinli atlarla kum ve çim pistlerde düz koşu yarışmalarına endekslenmiştir. Tarımda ve ormancılıkta ağırlıklı olarak katır ve eşek kullanılmaktadır. Şehirlerde ve köyler arası yük ve insan taşımalarında yerli atların yanı sıra yarış hayatı bitmiş Arap ve İngiliz orijinli atlar çalışmaktadır.

Yılkı atları, Anadolu'nun pek çok bölgesinde halen daha varlığını sürdürmektedir. Sıkışan doğal ortamlarında yaşam mücadelesi veren bu atların ilgi beklediği kesin.

Cirit, canlanmaya başlamış geleneksel bir Türk at sporudur. Yurt dışında da tanınmaya başlayan Türk ata sporu cirit, daha çok Arap orijinli atlarla yapılmaktadır.

Rahvan, daha çok yerli Anadolu atlarının yarıştığı bir dal olup Anadolu'nun pek çok yerinde yaygın bir şekilde yarışmaları düzenlenmektedir.

Kızak atları, daha çok kış mevsiminin uzun, kışların set geçtiği Doğu Anadolu illerinde ulaşım amacıyla kullanılıyor. Atların çektiği basit kızaklarla şehir içi ulaşımı sağlanıyor.

Ekipmanlar, halen daha geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Türkiye'nin pek çok yöresinde eyer, semer, belleme, kaltak, hamut, koşum takımları, araba fayton imalatı sürmektedir.

 
   
 

İstanbul'da Binicilik Zamanı

 
  İstanbul’da Binicilik Zamanı  
     
 

İstanbul ve çevresinde 38 tane binicilik kulübü hizmet vermektedir. Engel atlama, arazi gezintisi, at terbiyesi, atlı dayanıklılık gibi binicilik zevkine sahip at severlerin her türlü ihtiyacını gidermesi mümkün. Bir saatlik biniş için çoğunlukla 50 TL ile 100 TL arasında bir ücret ödemek yeterli olacaktır.

Yerli atları tanımak, rahvan atlara binmek ve cirit oynamak için biraz daha kent dışına çıkmak gerekebilir. Ancak Türkiye'de atları ve yaşamlarını tanımak için kentin dış semtlerinde gezinmek, özellikle de 2 saatlik bir yolculukla ulaşılabilecek Edirne gibi tarihi zenginliklerle dolu turistik mekanlara gitmek yeterli olacaktır.

 
   
 

Türkiye'de At Sahibi Olmak ve At Binmek

 
  Türkiye’de At Sahibi Olmak ve At Binmek  
     
 

Türkiye'de at sahibi olmak, at binmek ve at beslemek hiç de yıllardır bilinenin aksine hiç de ulaşılamaz boyutlarda değil. Sadece 1.000 TL'ye eğitimli bir at sahibi olmak mümkün. En fazla 500 TL dolayında bir bütçe ile tüm binici ekipmanlarını yine bir o kadar bedelle de at ekipmanlarına sahip olunabilir. Eğer bakım ve barınma hizmeti başka kaynaklardan satın alınacaksa sadece ayda 500 TL karşılığı bunu edinmek mümkün. Yani 2.500 TL'lik bir yatırım ve aylık 500 TL harcama ile ailece ve yıllarca at binmek mümkün.  Üç yıllık bir ortalamada haftalık yalnızca 16 TL ilk yatırım masrafı, 115 TL de bakım masrafı piknik harcamalarıyla rekabet edebilir bir rakamdır. Üç kişilik bir aile için bu rakam haftalık kişi başına 131 TL yapmaktadır.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin pek çok yerinde çiftlikler bu hizmeti vermek için hazır bekliyor. Bazı kentlerde ise belediyeler tarafından yapılıp işletilen tesisler, çok daha ekonomik koşullarda at ve binicilik hizmeti veriyor.

 
   
  Türkiye'de Uzun Mesafe Binicilik  
  Türkiye’de Uzun Mesafe Binicilik  
     
 

Kırlarda şehirden şehire atla seyahat etme şansı olanların bileceği gibi, bu spor diğer atlı sporlara benzemez. Emsalsiz bir özgürlük ve macera hissi verir. At sırtında birkaç gün seyahat etmek ve geceleri kamp yapmak ya da yerli insanlarla konaklamak… Uzun mesafe binicilik, diğer atlı sporlara göre tamamıyla aykırı…
Türkiye, heyecan verici kır manzaraları, köklü yerel kültürleri, ziyaret edilecek arkeolojik ve tarihi sit alanları ve binicilik rotası olarak kullanılabilecek eski yol ağları bakımından çok çeşitlilik gösterir. Köylerinde bir kahve molası vermek için durakladığınızda yerel insanlar sizi sıcak bir misafirperverlikle karşılayacak, ziyaret etmek için onları seçtiğinizden dolayı memnuniyet duyacaklardır. 
Avrupa’da ve Amerika’da biniciliğe alışkın olanlar; kırsal bölgenin uçsuz bucaksızlığı Türkiye’nin en büyük değerlerindendir. Geleneksel çiftçilik uygulamalarından da anlaşılacağı gibi çok az alan çitle çevrilidir ve bir kapıyı açtırmadan ya da sizi dışarıda tutmak için dikilmiş olan engelleri aşmak durumunda kalmadan günler boyu sürekli yol alabilirsiniz.
Türkiye’de uzun mesafe kırsal bölge biniciliği henüz emekleme dönemindedir ama büyük bir potansiyele sahiptir ve sürdürülebilir turizmde mevcut akımlarla uyumludur.